Blog

Wystawienie faktur – informacje

Za każdym razem, gdy kupujemy jakiś towar otrzymujemy za niego tzw. dowód zakupu. Może on przybierać dwie formy. Po pierwsze sprzedawca ma możliwość wystawienia nam paragonu i jest to najczęstsza forma. Druga forma rozliczenia to faktura. W większości przypadków mogą wystawiać ją większe firmy i przedsiębiorstwa, choć nie jest to reguła, bo coraz częściej otrzymujemy ją także od mniejszych kontrahentów. Co musimy wiedzieć, jeśli chodzi o wystawienie faktur? Przede wszystkim to, że zawsze musi ona zostać wystawiona w dwóch egzemplarzach.

Dwa lub trzy egzemplarze

Pierwszy z egzemplarzy otrzymuje osoba, która kupiła towar, a drugi sprzedawca. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły, ponieważ jeśli weźmiemy pod lupę organy egzekucyjne to tutaj za każdym razem faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach. Wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku klasycznej faktury z tym, że trzeci egzemplarz przeznaczony jest dla dłużnika. Ogólna zasada jest tak, że wystawienie faktur musi się odbyć do 15 dnia miesiąca, który jest kolejnym, po tym kiedy został sprzedany dany produkt. Co ważne faktura nie musi zostać wystawiona przez sprzedawcę przy zakupie, ponieważ może to być po zgłoszeniu takiej chęci przez nabywcę towaru, jednak nie później niż 3 miesiące po opłaceniu transakcji.

Jakie dane na fakturze?

Zadajmy sobie teraz pytanie jakie dokładne dane powinny znajdować się na prawidłowo wystawionej fakturze? Muszą to być: numer faktury, dat wystawienia, dat dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeśli data ta jest różna od daty wystawienia faktury, imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery NIP, nazwa sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi, ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową netto towaru lub usługi, kwoty rabatów, łączną wartość netto towarów lub wykonanych usług, stawki podatku, suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, kwota należności ogółem. Pamiętajmy o tym, że dzisiaj coraz częściej wystawiane są również faktury w wersji elektronicznej. Jest to zdecydowanie szybsza forma, a przede wszystkim zdrowsza dla środowiska, gdyż nie ma potrzeby wycinania drzew. Można ją wysłać klientowi na jego adres mailowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *