Blog

Optymalizacja opodatkowania – co to takiego?

Zapewne nie każdy z nas słyszał kiedykolwiek takie pojęcie jak optymalizacja opodatkowania. Jednak wbrew pozorom w przypadku prowadzenia własnej działalności jest ono niezwykle istotne. Co to takiego i o co w tym dokładnie chodzi? Najprościej mówiąc są to działania, dzięki którym możemy zminimalizować wszystkie obciążenia podatkowe lub też po prostu uniknąć całkowicie płacenia podatków. Oczywiście musimy uważać na to, aby takie zabiegi zawsze odbywały się zgodnie z prawem, ponieważ czasem możemy zajść za daleko. Jeśli jesteśmy już przy prawie to warto dodać, że ogólnie optymalizacja opodatkowania sama w sobie jest jak najbardziej zgodna z prawem i nie należy się jej bać, gdyż może przynieść nam wiele korzyści finansowych właśnie w postaci zmniejszonych podatków. Pamiętajmy, że mogą z niej skorzystać nawet małe przedsiębiorstwa, jednak nie wszyscy są tego świadomi. Wszystkie działania, które obejmuje optymalizacja opodatkowania muszą mieścić się w granicach prawa, jednak jest to jak najbardziej oczywiste. Prawidłowo wykonana optymalizacja opodatkowania powinna dotyczyć wszystkich obszarów, w których działa dana firma. Za każdym razem dobrze jest uwzględniać w niej takie rzeczy jak przyszłe założenia gospodarcze czy obciążenia podatkowe.

W jakim zakresie można ją wykonywać?

Co zatem obejmuje legalna optymalizacja opodatkowania? W pierwszej kolejności jest to oszczędzanie podatkowe, czyli wszystko co wiąże się z obniżeniem podatku, ale jest neutralne, jeśli chodzi o prawo podatkowe. Przykładem może być przesunięcie zapłaty podatku na innym termin. Ponadto optymalizacja opodatkowania to planowanie podatkowe. W tym przypadku wszystko jest zależne od indywidualnych oczekiwań podatnika. Może być to zmniejszenie podatków, jednak nie tylko, bo można również postawić na zwiększenie podatków szczególnie w celach większej zdolności kredytowej. Ostatnim obszarem jaki obejmuje optymalizacja opodatkowania jest unikanie podatków. Jednak nie należy rozumieć tego w negatywny sposób, gdyż chodzi tutaj konkretnie o korzystanie z różnego rodzaju ulg podatkowych, które mają na celu w znacznym stopniu zmniejszyć wysokość opłat.

Czym jest optymalizacja opodatkowania?

Czym konkretnie jest optymalizacja opodatkowania? Jest to tworzenie zagranicznych spółek holdingowych, działanie w specjalnej strefie ekonomicznej czy utworzenie spółki europejskiej. Jak widać nie jest to wcale tak bardzo skomplikowane pojęcie, jednak trzeba uważać, aby robić wszystko zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *